شنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٥
صفحه اصلی|ایران و جهان|اخبار شهرستان|اقتصادی|فرهنگی|اجتماعی|سیاسی|گالری تصاویر|ورزشی|یادداشت|مقاله|پزشکی|حوادث
اخبار > مقبره سید صدر الدین در آستانه تخریب+تصاویر


مقبره سید صدر الدین در آستانه تخریب+تصاویر

مقبره سید صدر الدین در آستانه تخریب+تصاویر

مقبره سید صدرالدین صفوی به عنوان نماد رشادت و میهن دوستی ایرانیان هست هم اکنون به دلیل بی توجهی، عدم رسیدگی در آستانه نابودی قرار گرفته و جلال و شکوه گذشته خود را با ویرانی معاوضه کرده است

    

به گزارش نوای چالدران ،مقبره سید صدرالدین در شهرستان چالدران یکی از مهمترین بناهای تاریخی، مذهبی در شمال استان آذربایجان غربی بوده که یادگاری از رشادت و شهامت ایرانیان است.

 مقبره سید صدرالدین علاوه بر ارزشهای تاریخی به علت تاثیرپذیری از معماری اصیل و غنی اسلامی و کاربرد مصالحی چون آجر قرمز و سنگهای سفید در بین آثار تاریخی آذربایجان غربی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

این اثر تاریخی مربوط به دوره صفویه در چهار کیلومتری شهرستان چالدران بین روستاهای گل اشاقی و سعدل واقع شده است.

 

این اثر زیبا از جمله مقبره های منحصر به فرد اسلامی است که به صورت بنای شش ضلعی احداث شده و در دشت وسیعی قرار گرفته است که این دشت یادآور واقعه تاریخی جنگ چالدران و نبرد سهمگین ایران و عثمانی در دوم رجب سال920 هجری قمری است.

 

 

قبره متعلق به سید صدرالدین صفوی، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی است که در جنگ چالدران با رشادتهای فراوان با همراهی 27 هزار نفر از سربازان رشید اسلام در این محل به شهادت رسید.

 

میرسید شریف الدین علی صدر قاضی عسگر شیرازی ملقب به سیدصدرالدین از امرا‍ء شاه اسماعیل صفوی است که در آن جنگ به شهادت رسید و مقبره وی از آن زمان مورد تکریم و احترام اهالی چالدران و مناطق اطراف است.

 

مقبره منفرد سیدصدرالدین متعلق به دوره اسلامی "عصرصفویه" است و درکوهپایه شمالغرب چالدران و درکناره جنوبی جاده آسفالت روستای گل اشاقی به سعدل قراردارد.

 

این مقبره در میان ساکنان این  شهرستان قریه از ارج و قرب معنوی بسیاری برخوردار است بطوریکه علاوه بر زیارت و برگزاری مجالس معنوی و عزاداری، در بیشتر اوقات سال نذریهای بسیاری در آن بین مسافران و گردشگران و اهالی محل پخش می شود.

 

این اثر به دلیل معماری داخلی نیز بسیار ارزشمند و مورد توجه است، چراکه سبک معماری دوره صفوی و پیش از آن را در همان نگاه اول متجلی می سازد، اما محوطه این اثر تاریخی ارزشمند هم اکنون به دلیل بی توجهی و عدم رسیدگی از بین می رود.

 

 

این همه بی اعتنایی، بی توجهی به  این اثر تاریخی باید از طریق نهادهای مربوطه پاسخ داده شود و این حق شهروندان چالدرانی است که نگران بناهای تاریخی و مذهبی خود باشند!!!

 

 

 

 

 


1395/02/05     ١١:٤٦     ٢٥٤١٠٠      نسخه چاپي       ارسال به دوست 
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1395/02/08 9:27
0
3
اگه کدخدا بود پاسخ میداد اکنون که نیست مقام عالی شهرستان حالا یه پاسخی داشته باشد
کاربر مهمان
1395/02/07 11:8
0
6
اداره اوقاف همیشه به دنبال کسب درآمد از املاک موقوفه میباشد اگر این اثر در دست میراث فرهنگی بود خیلی بهتر از این میشد
پاسخ ها
کاربر مهمان
1395/02/08 9:29
در پاسخ به کاربری که فرمودند کجای دنیا...؟ فلسطین

کاربر مهمان
1395/02/06 8:12
0
6
کجای دنیا خانه ای که یکی می یاد هزینه میکنه میسازه بعد تموم شدن تازه میخواد توش بشینه یکی دیگه از راه میرسه به راحتی مالکش میشه معلومه که هیچ تعهد و تعصبی واسه خونه ای که خودش مالکش نیست نخواهد داد.اگه مقبره از اداره اوقاف گرفته بشه هزینه میلیاردی بیت المال هم هدر نخواهد رفت.مسئولین شهر ما دارن شناسنامه چالدرانو با بیخیالیشون از بین میبرن.
کاربر مهمان
1395/02/05 22:9
0
10
سلام نواجان سخنان ماکی به گوش مسئولین رسیده یارسیده عمل کرده انداین دفعه هم برسدآیابه نظرشمااین بنااگردراصفهان یاشیرازبوداین وضع راداشت نه ولله شهروزندگی چالدران بدست خداست
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج