به گزارش نوای چالدران ،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از مجموع ۱۶۶ هزار هکتار مراتع سر سبز چالدران  نزدیک به ۷۸ هزار هکتار آن به عشایر کوچ رو شهرستانهای شمال استان اختصاص داده شده است افزود:در حال حاضر صدور مجوز استقرار عشایر در ییلاقات چالدران از سوی منابع طبیعی  و آبخیزداری هستیم .

قاسمی با اشاره به اهمیت مراتع و پوشش گیاهی بر حفظ و صیانت از مراتع تاکید کرد و گفت: از عشایر انتظار می رود با رعایت طرح تعادل دام و مرتع از این مراتع حفاظت و نگهداری شود.

حسن محمد زاده در این جلسه با اشاره به فرمایش بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) که عشایر را ذخایر انقلاب عنوان نمودند گفت : تامین امکانات رفاهی و ضروری برای عشایر جزوه وظایف ذاتی دستگاه های اجرایی است و  مسئولین امر باید زمینه و شرایط مناسب تولید را برای این قشر مولد و کم توقع فراهم نمایند .

فرماندار چالدران با بیان اینکه نقش عشایر در تامین و حفظ امنیت پایدار مناطق مرزی بسیار مهم و تاثیرگذار است اظهار داشت : عشایر همواره در سالهای پیروزی انقلاب و بعد از آن دوشادوش نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی مرزبان و حافظ کیان ایران اسلامی بوده اند و در کنار آن بخش عمده ای از نیاز کشور به فراورده های دامی را تامین نموده اند .

محمد زاده با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۶هزار خانوار عشایری از شهرستانهای شمال استان با بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت در ۲۲۱ منطقه ییلاقی چالدران  در فصل تابستان استقرار میشوند افزود:این عشایر به مدت ۷۵روز با بیش از ۲۰۰هزار راس واحد دامی در جهت  تولید فراورده های دامی و لبنی مشغول فعالیت میشوند.

وی با اشاره به اینکه همه ساله قبل از کوچ و استقرار در ییلاقات خدمات مختلفی به این عشایر انجام میگیرد افزود :امسال ۱۴ پروژه عمران عشایری در زمینه تامین آب شرب و ساماندهی ایل راهها  با اعتبار  نزدیک به ۱۰ میلیارد ریال انجام می شود.

فرماندار چالدران  همچنین به اجرای طرح پلاک کوبی دام های عشایر نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون  تمامی عشایر مکلف هستند دام های خود را پلاک کوبی کنند که آن دسته از عشایری که هنوز به پلاک کوبی دام خود نشده .پلاک کوبی دام ها ی آنان نیز  در طول حضور در ییلاقات انجام خواهد شد.

در این جلسه اعضای شورای تامین شهرستان  بر انتظارات  و خواسته های قانونی خود از عشایر در طول حضور در ییلاقات چالدران تاکید کردندو  جمعی از عشایر نیز به بیان مسائل و مشکلات خود در زمینه های مختلف پرداختند که  فرماندار چالدران بر رفع این مشکلات دستورات لازم را به ادارات مربوطه تاکید کرد.