به گزارش نوای چالدران ،جباری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه قره کلیسای شهرستان چالدران به عنوان یک اثر تاریخی ثبت شده در فهرست جهانی است، افزود : امسال در جهت حفاظت و نگهداری از این مجموعه جهانی عملیات ساماندهی در دست اجرا است.

فرماندار چالدران در این جلسه با اشاره به آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان چالدران منجمله اثر ثبت شده جهانی قره کلیسا و ۱۱۴‌ اثر ثبتی و در شرف ثبت در فهرست آثار ملی ، افزود : وجود و تنوع این آثار شهرستان چالدران را در سطح کشور به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری قرار داده است .

محمد زاده با بیان اینکه این شهرستان از لحاظ جاذبه های طبیعی نیز جزء شهرستانهای شاخص کشوری است، خاطر نشان ساخت: وجود آبگرم معدنی ، آبشار های طبیعی ، ییلاقات و مراتع از جمله این جاذبه ها است.

وی با اشاره به رها شدن آبگرم معدنی در سالهای گذشته که در قالب مجمتع رفاهی – تفریحی احداث شده بود، گفت: متاسفانه به دلیل وجود پاره ای مشکلات تاکنون از این مجموعه استفاده بهینه نشده است که امسال در جهت رفع این مشکل ، تامین اعتبار لازم و ساماندهی آن از طریق سرمایه گذار بخش خصوصی اقداماتی در حال انجام است.

بررسی مشکلات مجموعه جهانی قره کلیسا، احداث سایت موزه باز جنگ چالدران ، ارتقاء دفتر نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان به اداره ، احداث ساختمان موزه چالدران ، نیمه تمام ماندن عملیات اجرایی مناظر گردشگری در آبشارهای قرنقو و عرب دیزج از دیگر موارد مطروح در این جلسه بود.