| امروز چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸ |
سرخط خبرها:


تالاب‌های چالدران تنها زیستگاه جوجه‌آوری دُرنا در ایران است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: تالاب‌های ناور و پیراحمدکندی در شهرستان چالدران تنها زیستگاه جوجه‌آوری دُرنا در ایران است.

امید یوسفی در گفت گو با نوای چالدران گفت : بیشتر پرنده‌نگاران بر این باورند که دُرناها در ایران مهاجر هستند، اما تحقیقات نشان داده که این پرنده زیبا در تالاب‌های «ناور» و «پیراحمدکندی» در شهرستان چالدران لانه‌سازی و جوجه‌آوری می‌کند.

وی با بیان این که تالاب ناور و پیراحمدکندی در منطقه مرزی و شکار ممنوع قرار دارد افزود: تالاب ناور۲۸۰ هکتار وسعت دارد و جزو ۳۰ تالاب ثبت شده آذربایجان‌غربی در فهرست تالاب‌های کشور است که مقدمات ثبت آن در فهرست تالاب‌های بین‌المللی هم در حال فراهم شدن است و تالاب پیراحمدکندی نیز با ۶۵ کیلومتر مساحت در ۱۰ کیلومتری بخش دشتک چالدران در نزدیکی مرز ایران و ترکیه واقع شده است.

وی اضافه کرد: این منطقه به دلیل داشتن هوای بسیار سرد در زمستان و هوای خنک در تابستان یکی از زیستگاهای انوع پرندگان بوده و سالانه پذیرای بیش از ۱۰ هزار پرنده مهاجر از جمله دُرناهای مهاجر است.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی گفت : با اشاره به مهاجرت هزاران قطعه دُرنا مهاجر به آذربایجان‌غربی نیز گفت: دُرناها از جمله نخستین پرندگان مهاجری هستند که کوچ خود را از مناطق سیبری به آذربایجان‌غربی شروع می‌کنند و از نیمه دوم شهریورماه هر سال به تدریج وارد مناطق شمالی استان شده و تا اواسط و یا اواخر مهرماه در این مناطق ماندگار خواهند بود.

وی پیش‌بینی کرد که در این مدت بیش از ۱۵ هزار قطعه دُرنای معمولی و طناز وارد تالاب‌ها و دشت‌های آذربایجان‌غربی شده و به استراحت و تغذیه بپردازند.

امید یوسفی اضافه کرد: تالاب‌های آذربایجان‌غربی به دلیل امنیت و شرایطی زیستی مناسبی که برای پرندگان دارد، استراحتگاه بسیار مناسبی برای انواع پرندگان مهاجری است که همه ساله در مسیر پرواز خود وارد آنها می‌شوند.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: این پرندگان مهاجر با فرود در دشت‌ها به ویژه گندم‌زارها و یونجه‌زارهای استان، انرژی و چربی از دست رفته خود در هنگام مهاجرت را دوباره به دست آورده و سپس مهاجرت خود را به مناطق جنوبی‌تر ادامه می‌دهند.

دُرناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتا کوتاه، بال‌های دراز و منقاری بلند و کلفت، ظاهر شبیه لک‌لک بوده و شاه‌پرهای نخستین و دومین بالهایش سیاه و انتهای سیاه رنگ شاهپرهای دومین به حدی بلند است که بر روی دم خاکستریش آویزان می‌شود و در حال ایستاده مانند دم‌سیاه و پرپشت به نظر می‌رسد، پاها و انگشتانش سیاه و چشمانش نارنجی مایل به قرمز است.

گله‌های این پرنده که نر و ماده آن هم‌شکل بوده و به طور معمول روی زمین آشیانه می‌سازند، هنگام مهاجرت در یک خط به شکل هفت پرواز می‌کنند و اغلب در مناطق آبی، دشت‌های بوته‌زار، کشتزارها و حاشیه دریاچه‌ها به سر می‌برد.

آذربایجان‌غربی با دارا بودن بیش از ۳۰۰ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی و بیش از ۷۰ تالاب دایمی و فصلی یکی از مهمترین مکان‌های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.

کد خبر : 4967
تاريخ ثبت خبر : ۱ آبان ۱۳۹۸
ساعت بارگزاری خبر : ۱:۰۷ ب.ظ
برچسب‌ها

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)