| امروز چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸ |
سرخط خبرها:


برداشت سیر از ۶۰ هکتار زمین چالدران آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی چالدران با اشاره به تغییر الگوی کشت در این شهرستان با توجه به کمبود آب و خشکسالی گفت: امسال کشاورزان در این شهرستان برای سومین سال پیاپی اقدام به کشت سیر کرده و 60 هکتار زمین برای این محصول در نظر گرفته شده است.

حسن جلالی  در گفت و گو با نوای چالدران گفت :از این میزان زمین قرار است بیش از ۶۰۰ تن محصول سیر برداشت شود.

وی اضافه کرد: راندمان کشت سیر در سال جاری نسبت به سال گذشته بهبود یافته و به طور متوسط از هر هکتار ۱۰ تن سیر برداشت می شود.

مدیر جهاد کشاورزی چالدران  با اشاره به اینکه سیر تولیدی در این شهرستان ارگانیک است، ادامه داد: به همین علت بازار خوبی در انتظار سیر تولیدی در این منطقه است.

جلالی گفت: این شهرستان بیش از ۳۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۲۸ هزار هکتار آن آبی و مابقی آن دیم بوده و قیمت مناسب محصول در بازار، وجود زمین های حاصل خیز و داشتن شرایط خوب آب و هوایی در منطقه کشاورزان را به کاشت سیر ترغیب کرده است.

وی افزود: انتقال تجربه های ارزنده و کارشناسی مهندسان جهادکشاورزی و برگزاری کلاس های ترویجی و راهنمایی برای کشاورزان این شهرستان در تغییر ذائقه کشت سیر به جای دیگر محصولات کشاورزی موثر بوده است.

سیر از سبزی هایی است که تاریخی بسیار کهن دارد و انسان خواص درمانی این گیاه را پنج قرن قبل از میلاد مسیح شناخته بود.

سیر هزاران سال برای اهداف پزشکی استفاده می شده و حداقل سه هزار سال در طب چین کاربرد داشته است. ‏

مصریان، بابلی‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها از سیر برای موارد شفابخش استفاده می ‌کرده‌اند و در جنگ‌های جهانی اول و دوم نیز از سیر ‏به عنوان ماده ضد عفونی کننده برای پیشگیری از قانقاریا استفاده ‌شده است. ‏

در طول تاریخ، سیر در سرتاسر دنیا برای درمان ناراحتی ‌های مختلف شامل فشار خون بالا، عفونت‌ها و مارگزیدگی‌ها استفاده شده و اهمیت و خواص زیاد سیر در احادیث اسلامی نیز مورد توجه بوده است.

در حال حاضر از سیر برای کاهش میزان کلسترول و کاهش خطر بروز بیماری ‌های قلبی – عروقی و نیز برای بهره مندی از خواص ‏ضد میکروبی آن استفاده می ‌شود.

 

 

 

کد خبر : 4837
تاريخ ثبت خبر : ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۰۰ ق.ظ
برچسب‌ها

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)