| امروز پنج شنبه, ۲۴ آبان , ۱۳۹۷ |
سرخط خبرها:


پایان مراسم مذهبی باداراک مسیحیان جهان در قره کلیسای چالدران+تصاویر

شصت و چهارمین آیین مذهبی مسیحیان جهان در قره کلیسای چالدران ( باداراک ) برگزار شد و بار دیگر طنین آزادی پیروان ادیان الهی ساکن در ایران از ناقوس نخستین کلیسای مسیحیان جهان به گوش رسید.

به گزارش نوای چالدران ،ریشه این آیین بین المللی به آخرین شامی برمی‌گردد که مسیح (ع) در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون خورده و از آنجا که یکی از آن حواریون با نام تادئوس مقدس در قره کلیسا دفن شده، این کلیسای باستانی از اهمیت ویژه ای برای ارامنه برخوردار است.
محل شهادت تاتائوس یا تادئوس مقدس در منتهی الیه محراب این کلیسای تاریخی واقع شده و این مکان در جهان مسیحیت یکی از مهم ترین مراکز مذهبی به شمار می رود.
عشای ربانی، زیارت، نیایش، نذر و نیاز، غسل تعمید کودکان، مراسم عقد و مراسم مرتبط با فروع دین مسیحیت از جمله بخش های مختلف آیین باداراک محسوب می شود.
ارامنه بر این عقیده هستند که تعمید فرزندانشان در نخستین کلیسای مسیح و محل شهادت حواری آن حضرت با خیر و برکت همراه است و گروه دیگری نیز فرزندان ۱۵ تا ۲۰ ساله خود را با نذر و نیت در آنجا غسل می دهند.
بازدیدکنندگان این کلیسا در شصت و چهارمین آیین مذهبی باداراک طی روزهای اخیر از دختربچه ها و پسر بچه ها تا میانسالان و کهنسالان را شامل می شد؛ جوانان با پوشش های رنگارنگ هیجان خود از حضور در این مکان مذهبی و باستانی را نشان داده بودند.
در میان جمعیت جوانی با پیراهن سفید که بر روی آن عکس قره کلیسا نقش بسته بود توجهم را به خود جلب کرد و در سوی دیگر نیز مرد سالمندی عصا به دست روی تکه سنگی در حیاط قره کلیسا به شکوه این بنای تاریخی چشم دوخته بود.
پوستری در یکی از درب های ورودی حیاط کلیسا چسبانده شده بود و به همراه آوردن حیوانات، ریختن زباله و پوشش نامناسب برای آقایان و بانوان را به محوطه اصلی و داخل کلیسا هشدار می داد.
درست در ورودی قره کلیسا بر روی میز شال هایی در اختیار زایران قرار می گرفت تا با پوشش مناسب در مراسم های مذهبی شرکت کرده و بدین ترتیب حرمت کلیسا را حفظ کنند؛ شمع های زیادی نیز بر روی این میز قرار گرفته بود که هدف اصلی از فروش آنها مشارکت نیکوکاران در امورات این کلیسا محسوب می شد.
قیمت هر شمع ۵۰۰ تومان تعیین شده بود اما زایران بیشتر اوقات مبلغی بیش از آن برای تهیه یک شمع پرداخت می کردند؛ خیران با پرداختن وجه چند شمع را برمی داشتند و در داخل کلیسا در مکان های ویژه ای در ورودی سالن روشن می کردند.
دخترکی که سنش حدود ۱۰ سال می شد پس از برداشتن شمعی از میز ورودی کلیسا و پرداخت هزینه ای وارد این مکان مقدس شد و شمعش را به کمک شمع روشن دیگری برافروخت.
نگاهش را سمت شمع ها متمایل کرد و دستانش را به سوی آسمان برد و زیرلب ذکرهایی را زمزمه کرد؛ زایران در داخل کلیسا منظم، با آرامش و با رعایت سکوت برگزارکنندگان آیین های مذهبی را همراهی می کردند.
عقب عقب که از کلیسا بیرون می آمدم تا آرامش زایران را به هم نزنم، درست در مقابل درب اصلی کلیسا چشمم به زوج جوانی افتاد که کودک خود را در بغل گرفته بودند؛ شاید از ترس سر و صدا و گریه کودک خود از ورود به فضای اصلی خودداری کرده بودند.
حیاط اصلی این کلیسای باستانی از گردشگران و زایران پر شده بود؛ نیمکتی به چشم نمی خورد که خانواده ای بر روی آن ننشسته باشد؛ این مکان مقدس سراسر راز و نیاز و نشاط معنوی بود و حضور گردشگران و زایران در جای جای آن از برگزاری پرشور آیین مذهبی سالانه خبر می داد.
ارامنه بر این عقیده هستند که تعمید فرزندانشان در نخستین کلیسای مسیح و محل شهادت حواری آن حضرت با خیر و برکت همراه است و گروه دیگری نیز فرزندان ۱۵ تا ۲۰ ساله خود را با نذر و نیت در آنجا غسل می دهند.
روزهای توقف خانواده ها در قره کلیسا برای برگزاری آیین باداراک متفاوت است؛ آنان طبق رسم باید سه روز در آنجا بمانند ولی کسانی که از راه دور به آنجا رفته اند، گاهی بیش از سه روز می مانند و خانواده هایی هم که راهشان نزدیک است، شاید در روز دوم به این کلیسای باستانی بروند.
بنای قره‌کلیسا (کلیسای تاتائوس مقدس) جزو ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی است و بیشتر صاحب‌ نظران آن را قدیمی‌ترین کلیسای جهان می دانند.
قره‌ کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران و بر روی مزار تاتائوس، یکی از حواریون حضرت مسیح(ع) احداث شده است و تاریخچه ساخت آن به عنوان اولین کلیسای جهان مسیحیت بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت تاتائوس مقدس توسط جانشین پادشاه ارمنستان برمی‌گردد.
بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع) او را در محل کنونی کلیسای تاتائوس به خاک سپرده اند و بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی ساخته اند؛ این نمازخانه در قرن هفتم میلادی به کلیسای بزرگ و مجللی تبدیل شده است.

اسقف اعظم خلیفه گری کل ارامنه آذربایجان نیز معتقد است که اقلیت های مذهبی ساکن ایران آزادانه و بدون محدودیت آیین های مذهبی خود را بجا می آورند.
«گریگور چیفچیان» اضافه کرد: بر اساس رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری، منعی در اجرای مراسم مذهبی برای اقلیت های دینی در ایران وجود ندارد.
وی با تقدیر ویژه از مسوولان نظام جمهوری اسلامی که امکان اجرای مراسم دینی برای اقلیت های مذهبی فراهم کرده اند، ادامه داد: بستر لازم برای اجرای این مراسم در کشور برای مسیحیان با آزادی کامل فراهم شده است.
مراسم عبادی سالانه قره کلیسا به گفته وی ، منحصر به این مکان مذهبی و تنها برای زیارت این کلیسا نیست و همه مسیحیان و به ویژه ارامنه جهان آیین های عبادی خود را همزمان با مراسم باداراک انجام می دهند.
رییس شورای خلیفه گری کل ارامنه آذربایجان نیز معتقد است که اجرای مراسم مذهبی در قره کلیسا به الگوی برگزاری آیین های زیارتی برای مسیحیان در کشورهای مختلف دنیا تبدیل شده است.
اجرای آیین های دینی قره کلیسا به گفته ی «روبیک جانانه»، امسال در اجلاس ارامنه جهان مورد توجه قرار گرفت و کلیساها و مکان های زیارتی مسیحیان کشورهای دنیا از تجارب برگزاری مراسم باداراک استفاده می کنند.
وی ادامه داد: سرمشق شدن باداراک در نتیجه ایجاد امکانات حمایتی توسط نظام جمهوری اسلامی و تعامل سازنده مسوولان است.
وی با اشاره به اینکه مراسم قره کلیسا با تامین امکانات هرساله باشکوه تر از سال های قبل برگزار می شود، بیان کرد: مسوولان استانی و شهرستانی امکانات رفاهی، امنیتی و انتظامی را برای زایران به صورت مطلوب فراهم می کنند و کارکنان برق، آب، آتش نشانی و پزشکی و شهرداری برای اجرای هر چه بهتر این مراسم همکاری مطلوبی انجام دادند.
وی با اشاره به اینکه اقلیت های مذهبی مثل یک خانواده در کنار هم زندگی می کنند و آیین های خود را انجام می دهند، گفت: در ایران تبعیضی در اجرای آیین های مذهبی برای پیروان ادیان الهی وجود ندارد و «باداراک» نیز با آزادی کامل برگزار می شود.
کریم حسین زاده  فرماندار چالدران نیز گفت: بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای آتش نشانی، اورژانس، هلال احمر، آب و فاضلاب روستایی، پلیس راهنمایی رانندگی و نیروهای امنیتی و خدمات رسان جهت حفظ آرامش و رفاه زایران قره کلیسا مشارکت کردند.

امسال در این مراسم مذهبی نزدیک به ۶هزار نفر از ارامنه ایران و جهان حضور داشتند.

 

 

کد خبر : 3190
تاريخ ثبت خبر : ۲۵ تیر ۱۳۹۷
ساعت بارگزاری خبر : ۱۰:۰۲ ق.ظ
برچسب‌ها

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)