| امروز دوشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۳۹۸ |
سرخط خبرها:


بیکاری در سوز زمستان چالدران

گرچه اینروز ها با سرد شدن هوا ، بارش های مقطعی باران و برف خوشحالی را برای مردم چالدران به ارمغان آورده است ، اما شرایط خاص اقتصادی کشور و افزایش هزینه های زندگی باعث شده است که شروع فصل سرما تاثیری بدی روی زندگی کارکنان برخی از مشاغل داشته است .

به  گزارش نوای چالدران، کارگرانی که کنار جدول خیابان ها و میدان های اصلی شهر چالدران نشته اند ، هر رهگذاری و سرنشین خورویی را کار تازه و کارفرمایی جدید تصور می کنند که قرار است در عوض انجام دادان کاری برای وی ، سفره آن شب خانواده هایشان با لقمه نانی هر چند فقیرانه پر شود .

چنینی مردانی که در آمد روزانه  شان بستگی به شرایط آب هوا ، زور بازو و نظر صاحبان کار دارد به اصطلاح (کارگران فصلی ) نامیده می شوند.

با شروع فصل سرما بازار کار برای بسیاری از کارگران فصلی از جمله کارگران ساختمانی دچار افت شدید می شود، ولی متاسفانه طی این سالها که گرانی و تورم روز افزون بوده است مسئولان هیچ شغلی جایگزینی را برای آنها پیش بینی نکرده و همواره آنها در زمان رکود کار برای تامین معیشت خانواده به حال خود رها شده اند.

این کارگران که بدنه اصلی ساخت و ساز مسکن را تشکیل می دهند، در این روزهای سرد با کاهش بازار کار مواجه هستند.

این افراد نه مزد دارند نه بیمه ، از پاداش و عیدی هم خبری نیست بنابراین اگر بلایی سرشان بیاید معلوم نیست سرنوشت زن و بچه آنها چه می شود.

روی داربست رفتن و کار کردن در بلندی حتی به گفتن آسان نیست، اما کارگران فصلی چاره ای جز این ندارند که با وجودهمه سختی ها تن به کاری بدهند تا خود و زن بچه شان گرسنه نمانند.

اگر وضعیت ساخت و ساز خوب باشد آنها تنها شش تا هفت ماه در سال برای کار کردن فرصت دارند ، اما اگر اوضاع همانند آنچه این روز ها شاهد آن هستیم باشد که همه چیز به نوسان بازار ارز و طلا بستگی دارد،طبیعی است که با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش هزینه ها نان این بندگان خدا آجر می شود ، ان وقت حتی کار کردن در باقی مانده روزهای پیش از زمستان هم آن قدر سخت می شود که بیشتر روزها موجب جمع شدن آنها در گوشه ای از میدان های شهر شده و در بسیاری از موارد عصبانیت ناشی از بیکاری و یا تلاش برای رقابت و قاپیدن کار از دست یکدیگر باعث بروز درگیری میان این سیه روزان می شود.

کارگران ساختمانی تحت پوشش هیچ قانونی نیستند و اگر کارفرما حقوق انها حقوق آنها را یک ماه یا چند ماه ندهد نمی توانند به هیچ مرجعی شکایت کنند که این مساله بزرگترین نگرانی را برای کارگران ساختمانی به وجود آورده است .

بنابراین باید گفت متاسفانه این کارگران و خانواده هایشان نه تنها پیشتوانه ای برای فردای خود ندارند بلکه با شانه خالی کردن سازمان های مربوط از بار مسئولیت مشکلات آنها روز به روز بیشتر و بیشتر می شود ، ب این وجود هیچ فرد و یا نهادی از تعداد واقعی این افراد و مشکل های آنها اطلاع دقیقی ندارد و هیچ کس نمی داند کارگران فصلی ، روزی چند ساعت کار می کنندچه زمانی بازنشسته می شوندو …

انتظار داریم که مسئولین با همت و تلاش بیشتر برای حل مشکلات کارگران فصلی راهکاری بیاندیشند ،زیرا وجود این همه کارگر و بیکار جوانان در شهرستان باعث بروز معضلاتی می شوند.

کد خبر : 1933
تاريخ ثبت خبر : ۱۶ دی ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۳:۱۶ ب.ظ
برچسب‌ها

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)