| امروز دوشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۳۹۸ |
سرخط خبرها:


اوقات فراغت دانش آموزان در چالدران چگونه سپری می شود؟

همه ساله غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تعطیلی مدارس دغدغه خانواده ها می باشد، که امسال شور و شوق خاصی از طرف ارگانها و نهادهای برای این منظور در شهرستان چالدران احساس نمی شود.

به گزارش  نوای چالدران؛ تحقيقات اجتماعي نشان مي‌دهد يكي از عوامل مهم بزهكاري در نوجوانان خالي بودن اوقات فراغت آنهاست و در اين ايام است كه زمينه هاي پذيرش رفتارهاي ناهنجار، اعتياد و انجام جرايم شكل مي‌گيرد.

كمال مطلوب اجتماعي در اين مورد آن است كه تمام وسايل مادي، معنوي و فضاي سالم جهت بهره‌جويي عمومي آماده شود و با حذف زمينه هاي فقر اقتصادي، فرهنگي و تربيتي، انگيزه‌هاي سالم در ميان طبقات مختلف جامعه پرورش يابد.

جهت پر كردن اوقات فراغت بچه ها نبايد آنها را با اصرار به كلاس فرستاد، بلكه مي‌توان از خودشان پرسيد كه چه چيزي خستگيشان را برطرف مي‌كند و آنها را به سمت كارهاي مورد علاقه‌شان سوق مي‌دهد. اوقات فراغت به نظر بعضي از والدين و مسئولان چيزي زايد‏‎ ‎است‎ . ‎طبيعي است كه اگر براي اوقات فراغت بچه‌ها هدف‌گذاري نشود، به طور حتم اين اوقات زايد به نظر مي‌رسد و والدين روزشماري مي‌كنند كه تابستان هرچه زودتر‎ ‎به پايان برسد‎.‎
برنامه‌ريزي اوقات فراغت نمي‌تواند چيزي مستقل و بي‌ارتباط با ساير اوقات باشد، بلكه بايد در كنار برنامه كلان زندگي، مفيد، راهگشا و زمينه‌ساز باشد. در غير اين صورت خواه ناخواه بخش هايي از عمر پر ارزش انسان در وادي پوچي و بي‌ثمري از بين مي‌رود و صرف كارهاي بيهوده مي‌گردد.‏

با شروع فصل تابستان بحث اوقات فراعت تازه در محافل و جلسات دولتی و غیر دولتی روی کار دستور جلسات می آید و تازه ارگان ها و نهادهای مربوطه متوجه برنامه ریزی اوقات فراغت دانش آموزان می شوند و شروع برنامه ریزی درست زمانی آغاز می شود که دانش آموزان برای خودشان در کارهای متنوع و کلاس های گوناگون برنامه ریزی می کنند و دانش آموزان قبل از برنامه ریزی نهادها و سازمان های مربوطه دست به کار شده و در جاهای مختلف مشغول بکار می شوند.

اما با نگاهی دقیق تر این وظیفه سازمان های مربوطه اوقات فراغت هست که در طول سال و با برنامه ریز صحیح تر به بحث اوقات فراغت دانش آموزان بها بدهند و این یعنی شروع اوقات فراغت در هنگام فراغت از تحصیل دانش آموزان و یا به عبارتی « پس از مدرسه».

اما مدارس و هیأت های فوتبال شهرستانها کوشیده اند که با ازدیاد مدارس فوتبال به مختصری از اوقات فراغت دانش آموزان سرپوش گذاشته و به صورتی از کنار آن عبور کنند و در این میان امسال نقش سایر نهادها و ارگانها برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان کم رنگ بوده و ضعیف احساس می شود.

 

علاقه شدید نوجوانان به ورزش فوتبال در چالدران هم مسئولان اداره ورزش و جوانان این شهرستان را برآن داشته است که جهت غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و کشف استعداد فوتبالی نوجوانان ، اقدام به برگزاری جلسات تمرین و بازی فوتبال در سه رده سنّی، زیر نظر یک نفر مربی در محل چمن این اداره در روزهای زوج هفته نموده است . ولی جای بسیار تاسف است که هیچکدام از نهادهای دولتی و غیر دولتی که داعیه فرهنگی دارند از این کلاسها حمایت مادی و معنوی انجام نداده و سرکشی و بازدید خشک و خالی هم انجام نمی دهند.

کوتاه سخن این که، امید است که مسئولین محترم شهرستان با حمایت از این نوع اقدامات فرهنگی و ورزشی در جهت  فرهنگ سازی و غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان تلاش نمایند.

 

 

 

کد خبر : 654
تاريخ ثبت خبر : ۱۹ تیر ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱:۰۷ ب.ظ
برچسب‌ها

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)