| امروز شنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۶ |
سرخط خبرها:

در سایه غفلت مسئولان؛


اثر ملی چالدران مقبره سید صدر الدین در آتش سوخت!

مقبره مقبره سید صدر الدین که جزو آثار ملی ایران در شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی ، طعمه حریق شد.

به گزارش نوای چالدران ،مقبره سید صدرالدین در شهرستان چالدران یکی از مهمترین بناهای تاریخی، مذهبی در شمال استان آذربایجان غربی بوده که یادگاری از رشادت و شهامت ایرانیان است در روز جمعه مصادف با ۱۹ خردادماه به علت نامعلومی قسمت داخلی آن در شعله های آتش سوخت.

مقبره سید صدرالدین علاوه بر ارزشهای تاریخی به علت تاثیرپذیری از معماری اصیل و غنی اسلامی و کاربرد مصالحی چون آجر قرمز و سنگهای سفید در بین آثار تاریخی آذربایجان غربی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

این اثر تاریخی مربوط به دوره صفویه در چهار کیلومتری شهرستان چالدران بین روستاهای گل اشاقی و سعدل واقع شده است.

 

این اثر زیبا از جمله مقبره های منحصر به فرد اسلامی است که به صورت بنای شش ضلعی احداث شده و در دشت وسیعی قرار گرفته است که این دشت یادآور واقعه تاریخی جنگ چالدران و نبرد سهمگین ایران و عثمانی در دوم رجب سال۹۲۰ هجری قمری است.

 

قبره متعلق به سید صدرالدین صفوی، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی است که در جنگ چالدران با رشادتهای فراوان با همراهی ۲۷ هزار نفر از سربازان رشید اسلام در این محل به شهادت رسید.

 

میرسید شریف الدین علی صدر قاضی عسگر شیرازی ملقب به سیدصدرالدین از امرا‍ء شاه اسماعیل صفوی است که در آن جنگ به شهادت رسید و مقبره وی از آن زمان مورد تکریم و احترام اهالی چالدران و مناطق اطراف است.

 

مقبره منفرد سیدصدرالدین متعلق به دوره اسلامی “عصرصفویه” است و درکوهپایه شمالغرب چالدران و درکناره جنوبی جاده آسفالت روستای گل اشاقی به سعدل قراردارد.

 

این مقبره در میان ساکنان این  شهرستان قریه از ارج و قرب معنوی بسیاری برخوردار است بطوریکه علاوه بر زیارت و برگزاری مجالس معنوی و عزاداری، در بیشتر اوقات سال نذریهای بسیاری در آن بین مسافران و گردشگران و اهالی محل پخش می شود.

 

این اثر به دلیل معماری داخلی نیز بسیار ارزشمند و مورد توجه است، چراکه سبک معماری دوره صفوی و پیش از آن را در همان نگاه اول متجلی می سازد، اما محوطه این اثر تاریخی ارزشمند هم اکنون به دلیل بی توجهی و عدم رسیدگی از بین می رود.

 

این همه بی اعتنایی، بی توجهی به  این اثر تاریخی باید از طریق نهادهای مربوطه پاسخ داده شود و این حق شهروندان چالدرانی است که نگران بناهای تاریخی و مذهبی خود باشند!!!

 

به زودی تصاویر آتش سوزی منتشر می شود .

 

کد خبر : 338
تاريخ ثبت خبر : ۲۰ خرداد ۱۳۹۶
ساعت بارگزاری خبر : ۱۱:۲۶ ق.ظ
برچسب‌ها

دیدگاه شما

( الزامي ) (الزامي)